چگونگی دریافت بورسیه انگلستان

دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های انگلستان
دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های انگلستان
چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان برای دانشجویان خارجی در مقطع‌های کارشناسی، کارشناسیارشد و دکترا امکانپذیر است. البته باید به این نکته توجه کرد که ۸۵ درصد بورسیه‌های تحصیلی انگلستان به آن دانشجویانی ارائه می‌گردد که  قصد تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند (کارشناسیارشد و دکتری) و تعداد کمی بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی برای دانشجویان بینالمللی ارائه می‌شود.

ازآنجاکه دانشگاه‌های کشور انگلستان از سطح علمی خوبی برخوردارند و هزینه تحصیل در این کشور بالاست، اخذ بورسیه از این دانشگاه‌ها برای دانشجویان بینالمللی بسیار جذاب است. اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان بهشدت رقابتی است؛ زیرا دانشگاه‌های کشور به دنبال دانشجویان برتر و بسیار مستعد خارجی هستند.

بنابراین اخذ بورسیه از دانشگاه‌های کشور انگلستان برای افراد خاص و ممتاز بیشتر مهیاست. از نکات مهم شرایط سنی مناسب دانشجویان است و فرد در دوران تحصیل نباید وقفهای داشته باشد و زمان تحصیل را بهموقع پشتسر گذاشته باشد. برای اخذ بورسیه در هر مقطع تحصیلی ریزنمرات و معدل فرد باید در سطح بسیار خوب و عالی باشد. اکثراً معدل شخص متقاضی باید به حداقل نود درصد نمره GPA برسد. 

تسلط مناسب و کافی به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل از پارامترهای مهم در اخذ بورسیه دانشگاه‌های انگلستان است. در عرصه رقابتی اخذ بورسیه تحصیلی داشتن مقالات بین‌المللی و تألیفات می‌تواند شانس فرد را برای اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان افزایش دهد. 

متقاضیان اخذ بورسیه باید بتوانند ارتباط منطقی بین رشته تحصیلی و هدف‌های شغلی در طولانیمدت را اثبات کنند. ارائه انگیزه، توصیهنامه از طرف استاد‌های برجسته و معتبر در مقطع تحصیلی قبلی و نیز ارائه پروپوزال و طرح مطالعاتی، تحقیقاتی و همچنین رزومه و سوابق قوی از دیگر شرایطی است که می‌تواند بورسیه تحصیلی انگلستان را راحت تر کند.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور انگلستان

باید این حقیقت را پذیرفت که اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی مخصوصاً خارج از اتحادیه اروپا امری دشوار است. ارائه مدرک دیپلم همراه با ریزنمرات و مدرک پیشدانشگاهی که ترجمه شده است الزامی بوده و این نمرات باید در سطحی عالی باشند.

برخی دانشگاه‌ها ارائه مدرک آیلتس با نمره مناسب را الزامی می‌دانند. علاوه بر موارد گفتهشده ارائه اظهارنامه و انگیزهنامه برای دریافت بورسیه نقش پررنگی خواهد داشت. ارائه این مدرک و انگیزه‌های درازمدت آن، نقشی مؤثر در متقاعدکردن دانشگاه برای ارائه بورسیه تحصیلی به فرد خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های انگلستان

در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ها و دانشگاه‌های مختلفی وجود دارد. هر دانشگاه شرایط ورود و اخذ مختص خود را دارد؛ پس زمان کافی باید برای بررسی مدارک وجود داشته باشد تا در زمان صرفهجویی شود. در بیشتر مواقع درخواست باید ۱ سال قبل به دانشگاه ارائه شود. دانشجویان علاقهمند به دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسیارشد باید سوابق خاص و ویژهای داشته باشند. سوابق شامل دوره‌های تحصیلی در دیپلم و کارشناسی و ارائه ریزنمرات در سطح عالی و ممتاز است. همچنین، حداقل نمره آیلتس برای این مقطع شش و نیم است. و داشتن مقالات پژوهشی و علمی در نشریات معتبر بین‌المللی، ارائه دو توصیهنامه، انگیزهنامه قوی و رزومه مقبول از شرایط دیگر اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسیارشد در دانشگاه‌های انگلستان است.

در برخی از رشته‌ها متقاضی دریافت بورسیه باید سابقه کاری بین ۲ تا ۳ سال، مدرک GRE وGMAT داشته باشد.

 

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های انگلستان

بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در دانشگاه‌های انگلستان

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های انگلستان از طرفداران زیادی برخوردار است. دانشجو در کشور انگلستان و دانشگاه‌های این کشور شرایط گذراندن دوره به‌صورت فشرده و تمام‌وقت را دارد. به‌صورت فشرده این دوره در ۳ سال قابل گذراندن است.

 در بیشتر مواقع اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی در بیشتر دانشگاه‌های این کشور امکان‌پذیر است.

 مدارک زیر برای اخذ دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان در مقطع دکتری لازم است:
  • ارائه معدل بالا و ممتاز در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به همراه ترجمه ریز‌نمرات که شایستگی‌های تحصیلی فرد را به اثبات برساند.
  • فرد متقاضی باید مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ ارائه دهد.
  • در بعضی از رشته‌ها داشتن مدرک GRE وGMAT ضروری است.
  • لازم است شخص متقاضی مقالات علمی و پژوهشی در نشریات و مجلات بین‌المللی مانند ISI داشته باشد.
  • توصیه‌نامه اساتید دانشگاهی معتبر و برجسته در دوره‌های قبلی تحصیلی و نیز ارائه انگیزه‌نامه رسمی توسط دانشجو الزامیست. در بعضی از رشته‌ها شخص باید حداقل ۲ الی ۳ سال سابقه کار در زمینه رشته تحصیلی خود داشته باشد.
بعضی از بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کشور انگلستان به شرح زیر است:
  • بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک المنافع انگلستان
  • بورسیه بین‌المللی دانشگاه ناتینگهام
  • بورسیه تحقیقاتی ادینبورگ
  • بورسیه تحصیلی دانشگاه شفیلد

کار تحصیل در زمان دانشجویی در کشور انگلستان

کار تحصیل در این کشور به این صورت است که در مقطع لیسانس چهار سال، به جای سه سال دوره تحصیل سپری می‌شود و شخص در سال سوم می‌تواند مشغول به کار شده و حقوق دریافت کند. در سال چهارم دانشجو مجدد به تحصیل مشغول می‌گردد. در مقطع فوق‌لیسانس شخص سال اول را به درس خواندن می‌گذراند و در سال دوم می‌تواند شروع به کار نماید.

بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد فرد فارغ‌التحصیل می‌تواند به مدت دو سال در کشور انگلستان بماند تا کاری مناسب پیدا کند. این مدت در مقطع دکترا سه سال است.

اگر قصد تحصیل و ادامه تحصیلات تکمیلی خود در این کشور را دارید مشاوران موسسه ایرانیان نیکنام پارسی  به بهترین نحو و کاملا رایگان شما را راهنمایی خواهند کرد و در تمامی مسیر تا اخذ پذیرش در کنار شما خواهند بود.

پیام بگذارید